My favourite books

Książki, książki a i jeszcze książki :)


Romans

b38d94d36513e118011c54eedeef7e96

jeden ze współczesnych, bardzo popularnych gatunków literackich. Także w Polsce. W 2011 roku romanse zajęły 4., w 2012 – 2. miejsce na liście najczęściej czytanych powieści. Romans skupia się zwykle na romantycznej miłości dwojga ludzi i na ich związku, a ich zakończenie jest „optymistyczne” i „emocjonalnie satysfakcjonujące”[3].

Pojęcie nie jest tożsame z romansem- gatunkiem historycznym ani z powieścią sentymentalną.

Istnieje kilka odmian powieści: współczesna, historyczna, fantastyczno-naukowa, paranormalna, kryminalna czy erotyczna[b]. Wielu autorów romansów łączy ze sobą więcej niż dwie odmiany gatunkowe lub tworzy nowe.

Niektórzy gatunek ten wywodzą z XVIII- i XIX-wiecznych powieści, między innymi z sentymentalnej powieści Samuela Richardsona Pamela, czyli nagroda za cnotę czy z utworów Jane Austen, której twórczość stała się inspiracją dla Georgette Hevier , brytyjskiej autorki romansów historycznych i detektywistycznych. Często mówi się, że pierwszą prawdziwie amerykańską powieścią miłosną była wydana w 1972 r. Flame and the Flower (Płomień i kwiat) Kathleen Welsh . W Wielkiej Brytanii gatunek był już dobrze znany dzięki twórczości m.in. Georgette Heyer czy Catherine Cookson.

Gatunek osiągnął szczyt popularności w latach 80. XX w., wtedy pojawiły się jego odmiany; przesunięte zostały nie tylko granice samego gatunku, zmieniła się także fabuła czy sposoby kreowania bohaterów. W Stanach Zjednoczonych romans miał największy udział wśród zakupów książkowych w 2012 r. – ok. 50%). Gatunek jest popularny jest także w Europie i Australii. Większość książek została napisana przez pisarzy anglojęzycznych, co oznacza, że dominuje w nich anglosaskie postrzeganie świata.

[audio mp3="http://world-of-bookss.prv.pl/wp-content/uploads/2016/01/Si-Martin-Jensen-Official-Audio.mp3"][/audio]